Mesinikud ennustavad head meesaaki

25. juuli 2014 KÜLLI KRIIS

24_2lk

 

 

 

 


Suviselt soe mai ja kuum juuli hüvitasid külma ning vihmase juunikuu, mil mesilased tarudest korjele lendama ei pääsenud.

“Minu vene kliendid on tihtipeale “mai mett” küsinud. Varem ei saanud ma aru, mida nad sellega mõtlevad – maikuus pole ju veel mingit mett. Aga tänavu oli koguni aprilli mesi – esimese mee vurritasin juba mai lõpus,” räägib Kohtla vallas Peeri külas 28 mesitaruga majandav Ester Arras.

Mett on tänavu tema sõnul “nii et tapab”: “Talvitumine oli võrratu, pered olid kevadel tugevad, pärnad õitsesid väga õigel ja ilusal ajal. Juuni oli küll vilets kuu, aga juuli see-eest jälle väga hea.”

Põhiline mesi tuleb praegu kodu lähedal olevalt rapsipõllult. Selle õitsemisaeg saab kohe-kohe läbi ja siis pole mesilastel enam midagi võtta peale põdrakanepi, mida seal kandis on paraku vähe.

“Rapsimett osa inimesi ei taha – ei meeldi, et suhkrustunult on see valge nagu rasv, ja eks peljatakse ka rapsipõldude mürgitamist, sellest on ju nii palju räägitud. Aga kätte pole mesi mulle kunagi jäänud, on kindlad püsikliendid ja talupoes on see ka müügil.”

Vaarikakorje jäi vahele

Samas vallas Täkumetsa külas pooltsada mesitaru pidav Toomas Alt tunnistab, et mullusele jääb tänavune meesaak alla – aga mullu oli ka haruldaselt hea meeaasta -, ent rahule võib sellega jääda küll.

“Soe talv oma ühtlase temperatuuriga oli mesilastele väga hea. Mai oli väga ilus, paju pealt sai palju mett ja võililledelt ka, tänu sellele ei jäänud mesilased juunis nälga, ehkki mesinikule see midagi juurde ei toonud. Vaarikakorje jäi juunis põhiliselt vahele ja eks nii mets- kui aedvaarikaid ongi praegu vähe ning marjad väikesed.”

Peamistest meetaimedest õitsevad praegu ohakas, angervaks ja põdrakanep. “Kuivus ja kõrge temperatuur hakkavad nüüd juba natuke liiga tegema, põdrakanep õitseb ruttu ära ja korjeaeg  jääb lühemaks. Rapsipõlde on siin ümbruses ka, õnneks on need põllumehed mõistlikud ja mürgitavad õigel ajal õigete asjadega.”

Alt ei näe põhjust millegi üle kurta ja arvab, et kurdavad enamasti need, kellel on kuni kümme taru. “Suurtel mesinikel ikka viiskümmend protsenti mesilastest välja ei lähe; mina ennast suureks ei pea, aga ei kujuta ette, et oma tootmisvahenditest poole võiksin kaotada.”

Juuli ilm on määrav

Iisaku valla enama kui saja perega mesinik Ardo Lilium peab tänavust suve normaalseks ja mõtleb selle all ennekõike juulikuud.

“Peakorje on ikka juulis, pärast jaanipäeva hakkab vähehaaval pihta. Varajane kevad eriti midagi ei mõjuta, mesilaste areng käib natuke teistmoodi, sel ajal pere kasvab ja areneb ning eriti midagi veel ei korja.”

Juunikuu kohta ütleb ta, et siis tuli tavapärasest rohkem vaeva näha, et sülemlemist ära hoida, aga juulis sai see vaev tasutud, sest pered olid suured ja tugevad ning mett on tulnud omajagu.

“Meie kandis august enam saaki ei mõjuta, suurem korje lõppeb 10. augusti paiku ära ja siis on veel ainult “järelnoppimine” – tilgub natuke vähehaaval.”

Mesi otse mesinikult

“Mesilastele olid soodsad nii talv kui kevade areng kuni mai lõpuni ja siis jälle 3. juulist alates – palav mesilastele meeldib,” räägib Eesti mesinike liidu juhatuse esimees Aleksander Kilk. “Juunis oli suhteliselt palju sülemlemist ning seal, kus sellele piiri panna ei suudetud, jäid pered nõrgemaks ja saak väiksemaks.”

Ka Kilk räägib kehvaks jäänud vaarikakorjest ja lisab sellele valge ristiku, mis alguses samuti viletsapoolne oli. Peale põdrakanepi annavad praegu veel head mett jumikas ja mesikas.

Mee hinna kohta arvab ta, et see võib pisut tõusta, kuna pakkumist on vähem kui eelmisel aastal.

“Mõni mesinik on otsemüügi hinda tõstnud – eelmisel aastal küsis kilo eest viis-kuus eurot, nüüd seitse,” on ta kuulnud. “Samas tarbija tahab Eesti mett ja ongi valmis selle eest seitse eurot maksma. Ja kui tegemist on mesiniku ja püsikliendi vahel tekkinud usaldusväärsusega – umbes 70 protsenti mett ostetakse otse mesinikult -, siis polegi hind nii väga tähtis. Aga ainult mõne mesiniku kõrgema hinna põhjal ei saa muidugi järeldusi teha ega üldist hinnataset ennustada.”