Mesilasvahal on mitu palet

Augustis on võimalik nautida kärjemett. Tavaliselt pööravad inimesed tähelepanu vaid meele, võttes vahast kärgi kui kohustuslikku pakendit. Tegelikult koosneb mesilasvaha paljudest inimesele kasulikest ühenditest.

Kodumesilaste “vahatööstus” paikneb tagakeha alaküljel. Seal on heledad laigud, mida nimetatakse vahapeegliteks. Vahanäärmed on ainult töömesilastel, kuid nendegi vahasünteesi võimetel on piirid. Sünteesitud vaha voolab läbi pooride ja hangub vahapeeglite taskutes plaatidena. Tagakäppade kaasabil toimetab töömesilane vahaplaadid lõugadele. Kärge ehitavad mesilased sõtkuvad vahaplaadikesed pehmeks, lisavad neile ülalõugade nõret ja kleebivad kärjekannu külge. Ühe kärjekannu ehitamiseks kulub ligikaudu 13 mg vaha. Peab mainima, et evolutsiooni vältel on mesilased suutnud hiilgavalt lahendada mee hoiustamise probleemi. Kulutades väikseima hulga vaha, ehitatakse kuusnurksed kärjed, mis mahutavad suurima hulga mett. Inimene on mesilasvaha mitmel viisil suutnud ka oma huvides ära kasutada.

Mesilasvaha moodustab toiduainetele katva glasuuri
Glasuurijad on lisaained, mis katavad toiduaine dekoratiivselt läikiva kihiga, takistavad sellest vee aurumist ning raskendavad mikroobide sissetungi toiduainesse. Tuntuim tegija vahast lisaainete maailmas ongi mesilasvaha (E901). Seda vaha kasutatakse peamiselt närimiskummi padjakeste, Sokolaadi ja Sokolaadiga kaetud valikpagaritoodete ilustamiseks. Kasutamiskogusena nähakse ette tootmises vajalik hulk. Tegelikkuses tühine vahalisand annab tootele meeldivalt särava välispinna, säilitab niiskust ja väldib nende sulamist isegi kehasoojuse toimel. Toiduga seoses on inimene leidnud mesilasvahale muidki kasutusviise, näiteks küpsetusvormi määrimiseks võib traditsioonilise rasvaine asemel kasutada mesilasvaha. Olgu kohe öeldud, et inimene vaha seedida ei suuda ja sissesöödud kraam väljub soolestikust peaaegu muutumatul kujul. Väga vähesel määral lõhustavad sissesöödud vaha meie seedekanalis elutsevad mikroobid.

Kosmeetikatoodete komponent Mesilasvaha võib leida huulepulkadest, ripsmehooldusvahenditest, salvidest, kreemidest, päevitamist soodustavatest preparaatidest, päikesekaitse kreemidest, puudritest, pumatitest, vahaplaastritest. Huulepulkades ja -läigetes osaleb mesilasvaha ühtlase kattekihi moodustamises, mis kaitseb veekaotuse eest. Salvides ja kreemides on mesilasvahal nahka pehmendav toime. Kreemides annab vahalisand nahale ka matistava efekti. Ehkki tegemist on loodusliku komponendiga on mesilasvaha osadele inimestele allergeen. Juhul kui mesilasvaha tõesti põhjustab allergiat tuleks seda sisaldavate toodete kasutamisest tingimata loobuda. Ülitundlikkusnähtude trotsimine või “kangelaslik” talumine võivad terviseprobleeme ainult süvendada.

Mesilasvaha raviks
Võrratult rohkem on maailmas siiski neid inimesi, keda mesilasvaha hoopis aitab erinevate tervisehädade korral. Vahal on nii põletikuvastane kui ka kudede taastumist soodustav toime. Arvatakse, et kärjemee söömisel ja suhu jäänud vahatükikeste pikemaajalisel mälumisel leiab kosutust ka ülemiste hingamisteede hädade vastu. Samuti pidi värske vaha mälumine kaasa aitama suuhaavandite tervenemisele ning põletike vaibumisele. Saialillest ja mesilasvahast segatud salv leevendab aga nohu ja parandab nohust nina alla tekkinud punetust ning kipitustunnet.

URMAS KOKASSAAR

 

Allikas: Terviseleht