Astelpaju tervistavad omadused

Astelpaju kui mõjusat ravivahendit on esmakordselt mainitud juba Tiibeti kroonikates 800 aastat eKr. Oma ladinakeelse nime Hippophae rhamnoides on astelpaju saanud selle järgi, et hobuste karv hakkas pärast astelpajulehtede söömist läikima. Astelpaju taasavastati 1930. aastate Venemaal. Astelpaju on nõutud kaup kogu maailma farmaatsia-, kosmeetika- ja toiduainetööstuses ning astelpajumarju on õppinud hindama ka Eesti oma toiduaineettevõtted, kes valmistavad sellest arvukalt tooteid. Astelpaju
Astelpaju on üks täiuslikumaid taimsete vitamiinide allikaid, suisa vitamiinide kontsentraat. Ainuüksi C-vitamiini on ühes marjas sama palju kui terves apelsinis. Lisaks B1-, B2-, B6-, B15-, P- ja E-vitamiini ning karotenoide.
Astelpaju värsketes viljades on ka rohkesti koliini, flavonoide, kumariine, parkaineid, eeterlikke õlisid, rasvhappeid, mineraalaineid. Viljad küpsevad augustis-septembris. Valminud marjad on ereoranžid ja suhteliselt hapud, sest suhkruid leidub neis vaid 3,5% ning orgaanilisi happeid umbes sama palju.
Raviks tarvitatakse astelpaju vilju, mahla, lehti, koort ning seemnetest saadud õli. Astelpaju stimuleerib immuunsüsteemi ja ergutab hormoonide tegevust. Teda soovitatakse üldtugevdava vahendina gripi ja teiste külmetushaiguste puhul, ka pärast operatsioone ja traumasid ning kurnatusseisundi või mürgituste korral. Samuti tarvitatakse astelpaju reuma ja podagra, veresoonte lupjumise ja vegetatiivse närvisüsteemi häirete korral, lisaks klimakteeriliste ilmingute vähendamiseks.
Astelpaju kiirendab kudede taastumist, teda soovitatakse suuõõnehaavandite, mao-, kaksteistsõrmiku- ja soolehaavandite ning hemorroidide ravimiseks.
Välispidiselt sobib astelpaju naha ainevahetuse korrastamiseks ja ka naissuguelundite põletike vaigistamiseks.
Õliga on saadud häid tulemusi samuti maksa ainevahetushäirete – näiteks alkoholimürgituse ravimisel.
Astelpajulehtede tõmmis tugevdab juukseid, kõrvaldab kõõma ja taastab brünettide loomuliku juuksevärvi.
Allikas: A. Paju “Aed kui apteek”, Tallinn 1991